Årets bästa skivor: nr 1
Kungen av årets skivor är enligt mig inte Glasvegas, Fleet Foxes eller Anders Persson & Carl Smiths debutskivor. Trots att det är fina skivor allihop. Nej, det är ingen gröngöling direkt som stått för årets bästa album, det är nämligen Håkan Hellström. "För sent för Edelweiss" innehåller en hel radda vidunderliga låtar, med ett skitigt sound och Håkans fantastiska röst som förmedlar hans kanske bästa texter hittills. Jag tror inte det finns någon annan sångare i Sverige som låter som om han tror lika mycket på sina ord som Håkan.

Och vilka låtar han har skrivit till denna skiva, mästerligt produerad av Jocke Åhlund från Caesars. "Långa vägar" med sin tjocka gitarrmatta, "Kär i en ängel" med de lysande stråkarna och det slarviga svänget i "Zigenarliv Dreamin". Göteborgsskildringar kryddade med riktigt rocknroll-piano och ljusa körer. Det är lysande, från början till slut, och lite hits har det också blivit, inte minst med den för ovanlightens skull inte helt Håkanskrivna "För en lång lång tid".
Det absolut bästa från skivan kommer enligt mig på spår 1. "Tro och tvivel" är en låt laddad med en halv livshistoria kombinerat med något av de finaste arrangemang jag någonsin hört i popmusik. Det är Håkans egna "Bohemian Rhapsody", fast på ett nytt sätt. Med textrader som beskriver hur Håkan fick sparken från sitt jobb, började spela med ett band (antingen Honey is cool eller Broder Daniel), sitter med utslagna pensionärer och tittar på ungdomar samt hur Håkan hittar sitt livs kärlek och får sin förste son. "Tro och tvivel" rymmer allt detta och lite till. Det är sådana låtar som alla borde sträva efter att skriva, och lyckas man inte kanske man i alla fall kommer halvvägs, och det vore nog inte dåligt det heller. Här är en av 2008 år bästa låtar på den absolut bästa skivan, i alla fall som jag har hört. Nu ska jag fira nyår och inte skriva blogg mer förrän nästa vecka.
Årets bästa skivor: nr 2
Näst bästa skivan i år tycker jag att Niccokick fick till med "The good times we shared, were they so bad?". Några år tidigare hade detta band spottat ur sig en pärla i och med deras debutalbum, och det är svårt att säga om uppföljaren toppar förstasläppet, men minst lika bra är den. När jag hörde förstasingeln "The poet" för första gången var jag lite besviken, men efter ytterligare några lyssningar växte låten och kom att bli en av min favoritlåtar i år. "Teenage love" är en låt i samma klass och betydligt fler låtar från denna platta skulle kunna bli singlar.
Här finns snygga kompositioner som "You must be on drugs or something", "Whatever happens I love you" och "This pain in my throat is just a sign of health anxiety", det är helt enkelt en lysande skiva som fått alldeles för lite uppmärksamhet. Här har ni videon till "The poet" i alla fall:
Årets bästa skivor: nr 3
Som alla musiktidningar och ickemusiktidningar tänkte jag också ranka årets bästa skivor, men istället för 10 eller 5 nöjer jag mig med de tre verkliga guldkornen. Det är klart att jag inte hört alla skivor i år och därför inte kan göra en objektiv (det är man ju ändå inte när man tycker till) analys, men av de jag lyssnat på och de jag hört en del av så har jag hittat några favoriter.
Nummer 3 på listan blir ett tidigt släpp, Mars Voltas fjärde riktiga album "Bedlam in Goliath" kom ut redan i slutet av januari. Det riktigt ryker om skivan som är fullproppad med snygga ljusa melodier, vansinniga gitarrer och ett grunddriv från trummorna utan dess like. Det är en smått fantastisk skiva som tar upp jakten om bästa Mars Volta-albumet. Här får ni ett liveklipp från en av skivans svängigare bitar, "Goliath". Mars Volta har lyckats förena det progressiva tänkandet hos band som Pink Floy och Led Zeppelin med Santanas sväng och en portion jazz á la Coltrane. Reultatet är lysande!
Söndagsguiltypleasures: My Chemical Romance
EMO är en högst bespottad genre, med kontigt nog väldigt olika band. Jag förstår de som inte tycker att band som Fall Out Boy är bra, då jag tycker de gör riktigt billig musik. Men My Chemical Romance skiljer sig ganska rejält från dessa mainstreamemoband enligt mig, då de har rötter i hardcore snarare än powerpop. På senare tid har de sneglat rejält åt band som Queen och skapat en mer orkestral stil, men de håller fortfarande måttet. Hur recensenter ställer sig till MCR är jag osäker på, men de är ovanligt hatade av många musiklyssnare. Men det viktiga är att jag tycker att det mesta av deras musik är välgjord, intressant och framförallt bra. Här har jag plockat lite låtar, först dunderhiten "Welcome to the black parade" med sina tydliga Queen-referenser, samt den lite äldre låten "I´m not okay (I promise)" som lutar mer åt radiorock utan att tappa kvalitet. Med tanke på att grabbarna i MCR ligger på Warner som brutit sitt kontrakt med YouTube så får vi väl se hur länge dessa låtar ligger kvar, men än så länge finns de i alla fall.
Lördagsgodis: Ed Harcourt
Ed Harcourt har blivit en av mina favoriter inom singer/songwriterfacket på ganska kort tid (tidigare hade jag missat allt för många av hans låtar och underkattat Ed grovt). På låtar som "Apple of my eye", "All of your days will be blessed" och "Born in the 70´s" visar Harcourt var skåpet ska stå och visar upp sin bredd som låtskrivare. Här har jag plockat fram min absoluta favorit med Ed, "She fell into my arms", en pianodriven romantisk låt med Eds fantastiska röst. Detta är bland de bästa låtar jag någonsin hört, både till kompostion, arrangemang och framförande, så om man inte får feeling av det här vet jag inte vad det är för fel.
Fredagsanonymt: Electronic
Det här kanske inte är så anonym musik, men i så fall är det i alla fall bortglömd musik. Electronic är ett av de band som gitarristen Johnny Marr spelat i efter The Smiths upplösning, och tillsammans med Bernard Sumner (New Order) i Electronic fick han spela en av de bästa låtarna som gjordes under 90-talet. "Forbidden city" var en hyfsad hit under mitten av 90-talet, ungefär samtidigt som britpopen började gå under. När postbritpopen (som jag kallar den och inkluderar band som The Kooks och Coldplay) är så stor idag kan det väl vara passande att slänga ett getöra på ett så kallat superbandband som tillhörde 90-talsvågen.
Torsdagsbränn: Jimmy Rosenberg
Jimmy Rosenberg var ett underbarn inom Gipsy-jazzen (jazz baserad på det Django Reinhardt en gång spelade) och imponerade på alla han spelade för. Idag åker han mest fram och tillbaka mellan drogavvänjning och psyket, med ett och ett annat stopp på spelningar och fängelsebesök. Jag såg nyligen en dokumentär om denne man, som nu är någonstans i 25-årsåldern, och det var en tragisk historia om ett geni som hamnat i alldeles för mycket strul. Förhoppningsvis kommer det ordna upp sig för Jimmy så han kan få samma uppmärksamhet och status som hans släkting Stochelo Rosenberg har inom Gipsy-jazzen, men tills dess får vi nöja oss med klipp som detta. Det är en ung Jimmy Rosenberg, någonstans runt 10 år, som verkligen spelar skiten ur sin gitarr. Det är bland de mest imponerande klipp jag någonsin sett på ett underbarn och borde ge vem som helst en wow-upplevelse.
Onsdagsnytt: The Hives & Cyndi Lauper
Bara för att det är julafton (eller julattan som vi säger nere i skåne) bjussar jag på en alldeles färsk jullåt, en kategori av låtar som jag i vanliga fall avskyr. Det här är en av få låtar inom kategorin som jag klarar av, även om jag tycker att tonarten inte riktigt passar Pelle. Det handlar givetvis om The Hives "A christmas duel" tillsammans med Cyndi Laper. Så från mig till alla er tillönskas en så god jul som möjligt med denna dänga.
Tisdagsoldies: Cheap Trick
Cheap Trick måste räknas som ett klassiskt 70-talsband med hits som "I want you to want me" (som gjorts i otaliga coverversioner). Det är powerpop med mycket gitarr och borde ha influerat band i Foo Fighters-facket, melodiöst och ändå rockigt på samma gång. Rick Nielsen, sångare och gitarrist, har även haft ett stort intresse i att spela på gitarrer med 4-5 halsar på, vilket fyller mer lustighet än funktion. Här har jag plockat ut en riktig pärla från detta bands golden days: "Surrender".
Måndagscovern: Beast of burden
Bette Midler fick en dunderhit på 80-talet med en låt som bara några år tidigare hade varit en hit med ett av världens största band, Rolling Stones. Det är givetvis "Beast of burden" det handlar om, och man kan ju tycka att det var ett billigt drag att göra en cover på en redan så pass känd låt. Samtidigt kan man också tycka det är modigt att våga göra en egen version av denna låt, i och med att den snabbt skulle komma att jämföras med originalet. Jag håller nog Stones version högst, men visst finns det element i Midlers cover som saknas hos originalet. Jämför själv vettja.
Söndagsguiltypleasures: Fleetwood Mac
Under flera år vägrade jag att kolla upp Fleetwood Mac bara för att de hade ett av de fulaste bandnamnen i rockhistorien. När jag väl började undersöka bandet upptäckte jag att de skrivit en hel del gamla dängor som jag alltid gillat. Det är lite gubbigt och ibland lite väl slickt, men några riktigt bra låtar har de fått till under åren. Här har vi kanske den bästa av dem; "Go your own way".
Lördagsgodis: Timo Räisänen
Bara för att det är lördag och snart jul och jag ska åka tåg och packa ner en massa grejjer och fixa och dona och är stressad i allmänhet så bjuder jag på en riktig sommarrökare: "Sweet Marie" med Timo Räisänen. Håll till godo!
Fredagsanonymt: Dennis Wilson
Dennis Wilson var den vilde medlemmen i Beach Boys och drunknade i slutet av 70-talet. Han ansågs också av många som den minst begåvade (Dennis spelade trummor och bidrog sällan med låtar innan 70-talet), men detta är inte helt rätt. Hans hyllade soloskiva "Pacific Ocean Blue" kombinerat med hans låtar på några Beach Boys-album under 70-talet visar att han var kompetent både som sångare och låtskrivare. Här har jag plockat fram den antagligen mest kända av hans Beach Boys-låtar, "Forever", en låt som Dennis spelade upp i telefon för sin otroligt kritiska pappa och fick beröm för ovanlighetens skull. Det är en snygg låt, med ett lite mer mjukt anslag och desperat uttryck än många låtar gjorda av Dennis bröder, lyssna på den och kolla även upp herr Wilsons solo-låtar, de finns att få tag på i en ny utgåva av "Pacific Ocean Blue".
Torsdagsbränn: Joe Satriani
Den stora snacket om gitarrvirtuosen Joe Satriani är att han tycker att Coldplay plagierat hans låt "If I could fly" till deras låt "Viva la vida". Och visst är det två lika låtar, men jag har svårt att tänka mig att Chris Martin & company ens hört Satriani, hans fanskara är ju ändå ganska begränsad till gitarrnördar. Jag tror inte att Satch har gjort detta för att få varken publicitet eller pengar, han behöver ingetdera av dem, istället tror jag bara att han faktiskt känt igen sin låt i någon annans, och sånt är otroligt frustrerande. Men det är klart att två låtar kan vara lika utan att någon har snott från någon, och det är vad jag tror har hänt i detta fall.
Idag bjuder jag istället på en av Joes bästa låtar, "Ice 9", från hans genombrottsplatta "Surfing with the alien" som utkom 1987. Det är ett bra stycke musik, med virtuosa inslag och Satrianis trademark-legato. Det är en jävligt trevligt kille, jag träffade honom en gång i Göteborg, som gör riktigt trevlig gitarrnördmusik. Lyssna på en gitarrfantom som betytt mycket mer för gitarrens utveckling än vad de flesta andra gjort.
Onsdagsnytt: Sound of arrows
Sound of arrows ska släppa sitt debutalbum någon gång i början av nästa år, och har blivit lite hypade på grund av sin EP som kom för ett tag sedan. Och det är inte så konstigt när en låt som "Danger" finns med, en dansvänlig indiedänga med feeling från 80-talspopband som OMD och The Cure. Det är svängigt, snyggt och riktigt bra.
Tisdagsoldies: Pixies
Pixies var ett av de där riktigt viktiga alternativa banden på 80-talet som Kurt Cobain med flera lyssnade på. Och de finns ju faktiskt fortfarande, eller igen kanske man ska säga, men det är för deras gamla låtar man minns dem. Här har jag plockat fram "Where is my mind", en riktig grunge-låt från innan det att uttrycket grunge hade myntats. Idag har låten fått ett uppsving efter det att den var med i en upplösnings-scen i filmen "Fight club". Men det är ju inte så att Pixies bara är denna låt, leta upp andra pärlor som "Monkey gone to heaven" eller "Velouria" och njut.
Måndagscovern: The Mighty Quinn (Quinn the Eskimo)
Manfred Mann hade en dunderhit för många år sedan som hette "The mighty Quinn (Quinn the Eskimo)" med en del lysande textrader som "it ain´t my cup of meat". Men givetvis var det en helt annan artist som hade skrivit denna låt, ingen mindre än Bob Dylan (vilket kanske förklarar en del av de udda men snygga formuleringarna). Dylan spelade själv in låten med The Band, live i en studio med riktigt lattjo ljudkvalitet. Det är lite kul att höra två så olika versioner av denna låt, Dylans fula, slarviga och ohittiga version och Manfred Manns mer slicka, men ändå hippiebetonade, hitversion.
Udda instrument: Såg
Att spela såg är en grovt underskattad syssla, för det är ett ashäftigt instrument. Tonen man får från detta redskap är inte helt olikt en Theremin, som jag skrev om tidigare i veckan, men ofta står sågen för ett mer naturligt sound med ett unikt vibrato. Det är ett ganska ovanligt instrument i populärmusik-svängen, men några band använder sig allt av såg, Eels är ett exempel som har haft det med när de spelat live. Ett annat fint exempel är Mercury Rev. Sågen känns nästan som att den var byggd speciellt för deras drömska musik och passar som hand i handske på många av deras låtbyggen. Här har ni "Endlessly" från deras skiva "Deserter´s songs", en snygg liten låt med en lysande sågspelare. Som en bonus slänger jag också in en sågspelare som heter Guy Forsyth när han lirar "Over the rainbow" med ett riktigt taskigt komp hemma i hans hus. Det är en ganska otrolig version, lyssna på den (den finns inte att embedda så jag slänger in en länk
här istället)
Udda instrument: Cembalo
Cembalo, eller Mozartpiano som jag och Therese brukar kalla det, är en liten trevlig föregångare till pianot. Den har en annan klang än pianot, med betydligt plinkigare ljud och kortare ringningstid, vilket en del populärmusiker tagit vara på. Man kan höra en cembalo i så olika låtar som Rolling Stones "Yesterday´s papers" och Yngwie Malmsteens "Trilogy Suite" (men vad gäller Malmsteen så är jag nästan 100 % säker på att det handlar om ett keyboard med cembaloljud. Ett annat fint exempel är REM:s "Half a world away". Men, tänker ni när ni börjar lyssna på dena pärla, det där är väl någon slags orgel. Javisst är det så, men sen kommer cembalon in och runt 01:30 börjar den bli mer viktig för arrangemanget. Njut av Michael Stipes röst och en välstämd cembalo så här på Lucia-dagen!
Udda instrument: E-bow
En e-bow är egentligen inget instrument i sig, det är mer ett tillbehör till gitarr. Jag har själv använt mig en del av detta föremål, som egentligen heter Electronic Bow och dyker upp här och där i rocklåtar. Man använder sig av den genom att sätta den mot en sträng som sedan vibrerar, ungefär som om en fiolstråke skulle dras konstant mot strängen. Tonen man får fram är inte helt långt från en fiol heller, eller en flöjt, lite beroende på vad man använder för ljud på sin elgitarr. Här har jag hittat ett klipp där David Gilmour i Pink Floyd använder sig av en e-bow på en stålsträngad gitarr, vilket också fungerar fint. Lyssna bara på introt och solot i "Take it back".
Udda instrument: Mellotron
Mellotron är ett riktigt lattjo instrument. Man kan nästan säga att det är den första samplern, fast en väldigt analog variant. Instrumentet har klaviatur precis som ett piano, men inuti ser det annorlunda ut; mellotronen har en massa små rullband med ljud på som är fästa till varje tangent. På dessa rullband finns i då alltså inspelade ljud med olika tonhöjd, och varje rulle är (om jag inte minns fel) åtta sekunder lång. Håller man ner en tangent längre än så dör alltså ljudet ut. Detta är ett riktigt coolt instrument som exempelvis kan höras (om man lyssnar noga i slutet) på Oasis gamla dunderhit "Wonderwall". Det mest kända exemplet måste dock vara gjort ett band som Oasis, och många andra, inspirerats mycket av, nämligen Beatles. Deras "Strawberry fields forever" är ett lysnade exempel på hur man kan använda en mellotron. Lyssna bara på det briljanta introt.
Udda instrument: Sitar
Ravi Shankar introducerade George Harrison för hur man spelar sitar i mitten av 60-talet, och sedan dess har det varit ett instrument som dykt upp lite här och där. Det mest kända exemplet inom popmusik borde vara det första, Beatles "Norweigan wood", där George hade lärt sig tillräckligt för att klara av att spela sina partier (på en tidigare demo av låten har han dock inte riktigt fått kläm på det än). Ett band på 90-talet som använde sig en del av instrumentet är Cornershop, som blandade pop och indisk musik hejvilt och blev ett onehitwonder med låten "Brimful of asha" (egentligen är det ju faktiskt Norman Cooks remix som blev en hit, originalet slog aldrig igenom på bred front). Här har jag hämtat en låt från samma skiva som heter "We´re in yr corner" och här jävlar handlar det om att sitaren driver låten. Som en liten bonus har jag slängt in en video av en av George Harrisons första lektioner med mästaren Ravi Shankar.
Udda instrument: Tramporgel
Tramporgel är ett instrument som förekommit lite här och där i rockhistorien. Neil Young är till exempel en välkänd användare, Joakim Thåström och Jakob Hellman några andra. Jämfört med en vanlig kyrkorgel är tramporgeln ett betydligt mer skonsamt instrument för öronen, det låter faktiskt riktigt bra i jämförelse. Ofta används det för att skapa en ödslig stämning, och här passar trmaporgeln lika bra som exempelvis en banjo. Här har jag plockat fram en av mina absoluta favoriter med detta instrument: Ed Harcourts "All of your days will be blessed". Lyssna i introt hur bra den passar in och driver vidare hela låten.
Udda instrument: Theremin
Jag tänkte ha lite specialvecka med udda instrument som dykt upp här och där i populärmusiken. Det blir några roliga instrument och några roliga klipp helt enkelt.
Under tidigt 1900-tal uppfanns det första elektroniska instrumentet i världshistorien av ryssen Leon Theremin. Instrumentet fick helt enkelt namnet Theremin. Man styrde det sopran/sågliknande ljudet med att flytta händerna framför det, och det ryktas att Lenin var så förtjust i klangen att han tog lektioner på instrumentet. Thereminen blev ingen storsäljare, men har ändå gjort avtryck i musikhistorien, namn som Nine Inch Nails och Jean Michel Jarre har använt sig av instrumentet på låtar. Det mest kända exemplet måste vara Beach Boys "Good vibrations", där Thereminen passade in perfekt. I videon nedan kan man se en riktigt skäggig Mike Love spela detta udda instrument på ett föredömligt vis. Min kompis Andreas hittade ett annat roligt klipp nyligen med en Theremin inblandat som jag också slänger in. Det är en figur som spelar Super Mario-temat på Theremin, en antagligen väldigt svår sak att lyckas med, men han gör det mer än bra. Lyssna och skratta lite åt detta vansinnne.
Söndagsguiltypleasures: When the night comes falling
Jag avskyr verkligen melodifestivalen, det är samma tugg varje år och det verkar bara som att kvaliteten sjunker ytterligare ett snäpp för varje år. Konstigt nog verkar publiksiffran ändå öka för detta jippo. Det är egentligen bara ett sätt för usla låtskrivare att tjäna mycket pengar och inte så nogaräknande artister att få en större publik snabbt, sen göra en halvtaskig skiva med en schlagerhit på och sälja hemska mängder plattor. Men ibland dyker det upp undantag som har riktigt bra låtar. För några år sedan skrev Sebastian och Peter Kvint "When the night comes falling" och ställde upp med den. Låten var givetvis lite för bra för att vinna en sån pisstävling som Melodifestivalen, men var definitivt bland det mest välkomponerade jag någonsin hört i denna tävling. på tal om tävling är ju Sebastian gammal Idol-deltagare, ett annat hemskt program. Trots att killen alltså har ställt upp i två såna här avskyvärda program tycker jag att han är riktigt bra. För det första för att han är en jävel på att sjunga, för det andra för att han skriver lite bra låtar då och då och för det tredje för att han gjorde båda dessa outhärdliga program lite lättare att genomlida (om man nu tittade på dem). Men det är nog fortfarande väldigt politiskt inkorrekt att tycka om Sebastian, men det gör jag ändå. Här får ni en av det bästa från en usel tävling (det kanske inte låter så mycket att ha, men det är det): "When the night comes falling"
Lördagsgodis: Melee
"Built to last" är definitivt en av de bästa låtarna som gjordes förra året. Melee heter det ganska anonyma bandet som gjort den och de har gjort den bra. Det är en klockren poplåt med snygg melodi som sångaren förmedlar riktigt bra. Alla instrument gör också precis vad de ska, alla spelar alldeles lagom mycket, och sen har vi de varma bakgrundskörerna som verkligen lyfter låten. Det är konstigt att denna låt inte blev en större hit än vad den blev. Den är nämligen riktigt riktigt bra.
Fredagsanonymt: Andrew Bird
Andrew Bird är skolad klassisk violinist, men har övergett det klassiska för den mer gitarrbaserade singer/songwriter-fållan. Det som skiljer Bird från många andra inom samma genre är hans användning av ganska udda instrument i hans arrangemang, eller kanske mer det sättet de används på. Det är en hel del stråk givetvis, spelade på ett fantastiskt sätt, lyssna tex på låten "Fake palindromes". Sångmässigt ligger han närma kkillar som Ed Harcourt och Rufus Wainwright, fast med ett lite mer lojt sätt att sjunga. Här har jag slängt in två fina låtar med Andrew; redan nämnda "Fake Palindromes" och "Heretics".
Torsdagsbränn: Kazuhito Yamashita
Denne helt vansinnige klassiska gitarrist är ett fenomen. Han spelar ofta alldeles för fort och missar då ibland att uttrycka musiken, och ofta är Yamashita mer cirkus än musik. Han har exempelvis arrangerat upp hela Stravinskys balettmusik "Eldfågeln" från orkester till bara en gitarr. Det låter inte alltid så bra, men det är ändå en helt otrolig bedrift att klara av att spela detta. Annat spännande är att han spelat in det mesta som finns i gitarrväg, tex allt som Fernando Sor skrivit (och det är ingen liten samling). Här har vi honom i ett klipp där han spelar tredje och fjärde satsen av Castelnuovo-Tedescos sonat "Hommage a Boccherini". I början håller han sig, men sedan ballar Kazuhito ur lite och spelar i ett helt vansinnigt tempo. Och även om det går alldeles för fort så är det ganska underhållande, och jävligt imponerande, att se på.
Onsdagsnytt: Bruce Springsteen
Bruce Springsteen har nyligan släppt ny singel, den första från kommande plattan. Hur låter det då? Jodå, det är ganska likt "Magic"-plattan, fast med lite mindre reverb. Som något slags mellanting mellan Bruces 70 och 80-tal, med en enkel, snygg och repetetiv melodi, som gjord för att bli en hit. Det är E Streets klassiska sound hit och det är Bruces klassiska rockröst dit, och det är bra hela vägen. "My lucky day".
Tisdagsoldies: Creedence Clearwater Revival
När man hör att någon gillar CCR kan man genast få rysningar av obehag och komma att tänka på hemska afterskicovers på låtar som "Proud Mary" (det måste vara en av de mest uttjatade låtarna någonsin) och "Have you ever seen the rain". Och visst har de gjort låtar som många inte skulle vara stolta över. Men man får inte glömma att CCR gjorde en hel del riktigt bra låtar under sin karriär också (dessutom är alltid deras originalversioner av deras monsterhits som just "Proud Mary" flera divisioner bättre än coverbandens). Här har jag plockat fram en av de absolut bästa: "Lookin´ out my back door" från 1970. Här har vi John Fogerty i fin form, med ett snyggt kompande band och ett ganska lustigt takt och tempobyte på slutet. Lyssna och förundras av att vissa band är bättre än vad man tror.
Måndagscovern: If you leave
OMD gjorde på 80-talet en liten fin låt som hette "If you leave" med snygg melodi och lite kluriga tonartsbyten som kan förvilla vem som helst som framför låten men som låter helt naturliga i för åhöraren (om nu inte den som spelar låten fuckar upp det hela). Ett band som har klarat av klurigheterna i låten är Nada Surf och med deras version som förekom bland annat i O.C.-soundtracket har låten fått en ny publik. Det är två ruggigt bra versioner av en bra låt, dock med helt olika produktion. OMD:s tidstypiska med 80-talsbeat och synth, Nada Surfs mer gitarrbaserade med indiefeeling. Jag har jävligt svårt att veta vilken jag föredrar och väljer därför att inte välja en, utan istället båda versionerna som favorit, fast på olika vis. "If you leave".
OMD: